Szkolimy się i szkolimy innych - Lokalna Grupa Działania „Morawskie Wrota”

Ostatni czas był dla Stowarzyszenia LGD Morawskie Wrota bardzo intensywny w szkolenia. Pod koniec marca członkowie organów decyzyjnych wzięli udział w warsztatach szkoleniowych, na których opracowano propozycje zmian do lokalnych kryteriów wyboru oraz do LSR.

W czasie wyjazdu zapoznano się z dobrymi praktykami z zakresu projektów, zrealizowanych przy wsparciu środków pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i innych programów europejskich na obszarze LGD Qwsi. Ciekawym elementem szkolenia były warsztaty serowarskie, które wzbudziły dyskusję na temat możliwości rozwoju edukacyjnej formy turystyki wiejskiej na naszym terenie.

Z kolei na początku kwietnia gościliśmy na ternie „Morawskich Wrót” Lokalne Grupy Działania z woj. Śląskiego. Dwudniowe spotkanie odbyło się w ramach sieci współpracy SILESIAN LEADER NETWORK pod patronatem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. W pierwszym dniu miało miejsce szkolenie uczestników połączone z konkursem znajomości programu LEADER oraz wymianą doświadczeń.

Drugi dzień miał charakter wizyty studyjnej, gdzie stowarzyszenie LGD Morawskie Wrota prezentowało interesujące przedsięwzięcia z naszego terenu.

W ramach wizyty odwiedzono trzy gminy, które dołączyły w roku 2015 do Morawskich Wrót.
W Marklowicach prezentowała się grupa taneczna „Aplauz”, która pochwaliła się zrealizowanym Grantem „Taniec łączy pokolenia” oraz wystąpił Klub Taekwondo. Uczestnicy wybrali się także na „Słoneczną Wyspę” na której jest mały ślad LGD Morawskie Wrota, w postaci trzech urządzeń dokupionych przez gminę w ramach projektu infrastrukturalnego. Ze szczegółami budowy parku, historią i dniem współczesnym gminy zapoznawał Pan Wójt Tadeusz Chrószcz.

W Gminie Lubomia uczestnicy poznali nowo przesiedloną wioskę Nieboczowy, podziwiając zarówno prywatne domostwa jak i bogatą infrastrukturę. Wiele bardzo ciekawych informacji dostarczył jak zawsze Włodarz Gminy, Pan Czesław Burek, podkreślając, że po raz pierwszy Gmina a nie Państwo dokonało przesiedlenia wsi, wspierając na każdym, często trudnym etapie, mieszkańców. Uczestnicy śmiało można powiedzieć, że z zazdrością patrzyli na tą nową wieś.

W Gminie Mszana , a konkretnie w Połomi uczestnicy mieli okazję poznać tradycje wielkanocne w wykonaniu Grupy „Kredens”, podziwiać ozdoby wiosenne i posmakować smacznych potraw z Lokalnym Produktem „Święcelnikiem” na czele. Na dodatek spotkaliśmy tam ekipę TVP, która wraz z Remigiuszem Rączką i Kołem Gospodyń pod kierunkiem Pani Marii Trojan, nagrywała program na temat tegoż właśnie „Święcelnika”. Dyrektor GOKiR w Mszanie, Pan Rafał Jabłoński, zapewnił wszystkim prawdziwą ucztę duchową i smakową. W spotkaniu uczestniczył Pan Wójt Mirosław Szymanek, który przybliżył wszystkim uczestnikom wizyty- specyfikę Gminy Mszana.

Poruszając się po terenie LGD Morawskie Wrota, uczestnicy wizyty poznali nasze LGD, wraz z osiągnięciami i problemami, jak również dowidzieli się wiele interesujących ciekawostek dotyczących tego rejonu.

 

nieboczowy_2.jpg

 

nieboczowy_3.jpg

 

Tekst przygotowany przez Morawskie Wrota.

Opublikowano: 10 kwietnia 2019 14:10

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 389

Wszalkie prawa zastrzeżone © Urząd Gminy Lubomia |Realizacja: IDcom.pl