Przejdź do

Uroczystości: Lokalne, impreza darmowa

250 lat kaplicy Matki Boskiej Różańcowej

05 września 2020 od: 09:00 do 18:00
ul. Główna, Buków, Lubomia, wodzisławski, śląskie
Buków

Uroczystą mszą św. odprawioną przez biskupa Grzegorza Olszewskiego uczczono 250-lecie Kaplicy Różańcowej w Bukowie. Jak podkreślał ks. Biskup takie jubileuszowe obchody są wielką rzadkością – poprzednie odbyły się 50 lat temu.

 

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Bukowa i okolicznych miejscowości. Po mszy dla uczestników przygotowano poczęstunek, na który fundusze przeznaczono z budżetu Gminy Lubomia, za sprawą władz Gminy.

 

Kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Różąńcowej w Bukowie pochodzi z 1770 r. (taka data została wycięta w nadprożu wejścia) i znajduje się w centrum wsi. Budowla przypomina swą bryłą kościólek i ma konstrukcję zrębową. Dwuspadowy dach jest pokryty gontem i jest zwieńczony sześcioboczną wieżyczką z latarnią nakrytą gontowym hełmem. W 1930 r., by zabezpieczyć kaplicę przed podtopieniami umoeszczono ją na murowanym cokole. Wewnątrz kaplicy znajduje się skrzyniowy ołtarz z obrazem Matki Bożej Różańcowej oraz figurą św. Izydora – patrona rolników. Kilka lat temu kaplica została poddana zabiegom konserwatorskim staraniem Gminy Lubomia.

O wydarzeniu można przeczytać również na stronie Nowin Wodzisławskich.

Zdjęcie przedstawia uroczystości związane z obchodami 250 lecia istnienia kaplicy w Bukowie. W dr

Zdjęcia:

Wszalkie prawa zastrzeżone © Urząd Gminy Lubomia |Realizacja: IDcom.pl